جدیدترین اخبار و مطالب

ارمغان دهنده ای که یغماگر شد

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶

ارمغان دهنده ای که یغماگر شد

دسته بندی : اخبار تاریخ : سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶


کد اخبار:


‘;

$.ajax({
type: “Post”,
url: “/NetServices/Ajax.aspx/SendToFriend”,
data: “{data:'” + data + “‘, enterd: ‘” + enterd + “‘ , captcha:'” + captcha + “‘ }”,
contentType: “application/json; charset=utf-8”,
dataType: “json”,
success: function (msg) {

if (msg.d == “”) {
//alert(‘با موفقیت ارسال شد’);
ResultText.innerHTML = “

با موفقیت ارسال شد

“+ divbody;
} else {
alert(msg.d);
ResultText.innerHTML = oldhtml;

}
ctl00_ctl00_ContentPlaceHolder_ContentPlaceHolder_NewsContent4_Ajaxsendfriend_uc1_Captcha_US1_chanagesecurecode();

},
error: function () {
ResultText.innerHTML = “error”;
}
});

}

function ShowPopup(layer, obj) {

$(“.popup”).colorbox({ width: “350px”, inline: true, href: “#ResultText” });
//var objLayer = document.getElementById(layer);
//doPopup(objLayer,obj)
}

به گفته ایرنا، چهارشنبه ‌سوری که با نام ‌های جشن چهارشنبه پایان سال و شب چهارشنبه سرخ نیز شناخته می‌شود به عنوان یکی از جشن ‌های ایرانی دیرین برخلاف محتوای بهاری و سالم آن به موضوعی برای نگرانی خانواده ها و ایجاد مخاطره برای نوجوان و جوانان مبدل شده هست .
این آیین حاوی سنت های ساده و ظریفی بوده که هرچند برخی ارکان و شکل های آن در گذر زمان فراموش شده و مبهم اند اما از مراسم قاشق زنی می توان حدس زد که به هیچ عنوان شباهتی با فشفشه و ترقه نداشته اند.
مراسم قاشق زنی نیز با وجود ترقه فروشان کم کم به محاق رفته هست و همانطور که قاشق زنی و پریدن از روی آتش و سرودن شعر زردی من از تو، ‌سرخی تو از من جای خود را مواد محترقه و آتش زا داد.
این تغییر محتوای آیین چهارشنبه آخر سال هر ساله موجب صدمه دیدن بسیاری از جوانان و نوجوانان می شود و کام بسیاری از خانواده ها را در آستانه نوروز تلخ می کند.
تهدیدهایی که ممکن هست در انتظار هریک از ما باشد و خط اول پیشگیری خود نوجوانان و جوانان هستند که والدین باید برای جداسازی از محتوای توده سازی فضاسازی ترقه و ترقه فروشان جدا کنند.
خانواده ها باید خسارت های ناشی از استفاده از مواد آتش زا را به فرزندان خود گوشزد کنند و تا حد امکان مراقب خرید این مواد از سوی فرزندانشان باشند.
هر چند از طریق رسانه ملی، خبرگزاری ها و فضای مجازی تبلیغات گسترده ای برای جلوگیری از این آسیب ها می شود متاسفانه عده ای سودجو برای رونق بازار خود این مواد آتش زا را به نوجوانان و جوانان فروخته و هیچ تعهدی در قبال آسیب به این افراد ندارند.
جوانان نیز با این تفکر که چنین اتفاقی برای آنان رخ نخواهد داد به خرید این مواد مبادرت می کنند و چه بسا خود قربانی صدمات آن می شوند.
در این میان برای پیشگیری از خسارت و آسیب های احتمالی این آیین ارگان هایی مانند نیروی انتطامی، ‌اورژانس، ‌آتش نشانی و دیگر نهادهای مرتبط تدابیر لازم را می اندیشیند اما باز هم هر ساله شاهد آسیب های ناشی از مواد آتش زا هستیم.
امیدواریم با فرهنگ سازی و مراقبت از فرزندانمان این آیین سنتی ایرانیان در کمال شادی و نشاط بدور از هر گونه آسیبی برگزار شود و یک چهارشنبه سوری فراموش نشدنی در خاطره ثبت شود.

** مقابله با هنجارشکنان از وظایف نیروی انتظامی هست
معاون اجتماعی انتظامی ایلام گفت: مقابله جدی و پیشگیرانه با استفاده از یک فرهنگ‌سازی قوی و آموزش رفتارهای شهروندی ضروری هست و برقراری نظم و امنیت اراده نیروی انتظامی را در برخورد با هنجارشکنان تقویت و دو چندان کرده هست.
سرهنگ فرزاد یاسمی در خصوص تدابیر پلیس برای آیین چهارشنبه آخر سال گفت: با دستگاه های مرتبط در این رابطه هماهنگی های لازم انجام شده هست تا شاهد برگزاری این جشن در نهایت آرامش و امنیت باشیم.
وی اظهار کرد: هر ساله با فرا رسیدن چهارشنبه آخر سال برخی افراد به جای اینکه با لبخند به پیشواز نوروز بروند با مصدومیت راهی بیمارستان‌ها و عده‌ای نیز به دلیل بی احتیاطی و رفتارهای پرخطر دیگران دچار آسیب می‌ شوند.
وی با بیان اینکه خانواده ها نقش مهمی در پیشگیری از حوادث چهارشنبه آخر سال دارند، گفت: والدین می‌توانند کودکان و نوجوانان خود را با خطر های آتش بازی آشنا و به آنها گوشزد کنند که در مقابل مواد محترقه و منفجره چقدر آسیب‌پذیر هستند.
معاون اجتماعی انتظامی استان ایلام یادآور شد: بر اساس منابع آماری، بیشتر آسیب دیدگان چهارشنبه آخر سال در گروه سنی ۱۰ تا ۲۰ سال و دانش آموزان هستند که قدرت تشخیص آسیب های ناشی از نوع عمل ارتکابی خود را ندارند.
سرهنگ یاسمی گفت: فرهنگ سازی از طریق آموزش همگانی و تخلیه هیجانات جوانان و نوجوانان از مجرای صحیح و قانونی بهترین راهکار در پیشگیری از حوادث چهارشنبه آخر سال هست و والدین می‌توانند با آگاه‌سازی فرزندان خود و مراقبت از آنان نخستین و بهترین آموزگار فرهنگ سازان جامعه باشند.
وی تصریح کرد: تدابیر پیشگیرانه پلیس در این رابطه آغاز شده و تا کنون بیش از ۱۰۰ هزار نوع مواد محترقه در شهرستان ایلام کشف و ضبط شده هست.
سرهنگ یاسمی تاکید کرد: خرید و فروش مواد خطرآفرین، انفجاری و آتش زا که نظم و آرامش جامعه و شهروندان را مخدوش می کند ممنوع و با متخلفان مطابق قانون برخورد می شود.
وی با بیان اینکه اهتمام نیروی انتظامی تامین امنیت فرد فرد جامعه هست، افزود: برای پاسداشت حقوق شهروندی و در راستای کاهش احتمالی خطرات چهارشنبه آخر سال برای اجرای ماموریت ها و تامین آسایش شهروندان آماده و با هر گونه بی نظمی، راهبندان و ترافیک های مصنوعی برخورد می شود.
برای حفظ آسایش و رفاه عمومی جامعه از تهیه مواد محترقه که نه تنها هدردادن اموال هست بلکه خسارت های جانی را هم به دنبال دارد، صرف نظر کنیم.
۷۱۸۰/۶۰۳۴

انتهای پیام /*