جدیدترین اخبار و مطالب

ثبت‌نام برای اهدای سلول‌های بنیادی در خراسان‌جنوبی

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶

ثبت‌نام برای اهدای سلول‌های بنیادی در خراسان‌جنوبی

دسته بندی : اخبار تاریخ : دوشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۶

مدیرکل انتقال خون خراسان‌جنوبی گفت: ثبت‌نام برای اهدای سلول‌های بنیادی، از مهرماه امسال آغاز می شود.

به گفته ایسنا منطقه خراسان‌جنوبی، محمدرضا عاملی، امروز(۸ مرداد)، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: اهدای سلول‌های بنیادی از  برنامه‌های آینده اداره‌کل انتقال خون استان هست.

وی با بیان اینکه درمان قطعی سرطان خون، استفاده از  سلول‌های بنیادی هست، افزود: سلول‌های بنیادی را از سه روش خون بندناف، مغز استخوان و گرفتن خون محیطی می‌توان تأمین کرد که گرفتن خون محیطی، آسان‌ترین روش هست.

مدیرکل انتقال خون خراسان‌جنوبی بیان کرد: در سال ۱۳۵۳، سازمان انتقال خون ایران تأسیس شد و سازمان منسجمی را برای خون‌گیری به وجود آورد.

عاملی ادامه داد: پس از تأسیس انتقال خون در ایران، کار اهدای خون به این سازمان واگذار شد و هیچ مرکز درمانی یا بیمارستانی اهدای خون را به طور مستقل انجام نمی‌داد.

مدیرکل انتقال خون خراسان‌جنوبی ادامه داد: در سازمان انتقال خون، فرد پیش از اهدای خون مورد معاینه و مصاحبه پزشکی از نظر بیماری‌های هپاتیت  B و C ، ایدز و دیگر بیماری‌ها قرار می‌گیرد و در صورت سلامت، خون اهدا می‌کند.

عاملی با بیان اینکه امکانات و فیلترهایی را برای تشخیص سلامت خون افراد گذاشتیم، افزود: تلاش ما بر این هست که بهترین خون را در اختیار بیماران قرار دهیم و وظیفه سازمان انتقال خون تأمین خون سالم و کافی برای بیماران هست.

وی بیان کرد: برای انجام این وظیفه، باید فعالیت‌هایی را برای دسترسی به خون سالم انجام دهیم که یکی از این راه‌های دسترسی، استفاده از ظرفیت رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها هست.

نزدیک  ۶۰ درصد از اهداکننده‌های استان، اهداکننده‌های مستمر هستند

مدیرکل انتقال خون خراسان‌جنوبی اظهار کرد: در حال حاضر با فعالیت رسانه‌ها و آگاهی‌بخشی به مردم، نزدیک به ۶۰ درصد از اهداکننده‌های استان، اهداکننده‌های مستمر خون هستند که این مقدار از میانگین کشوری بیشتر هست.

عاملی بیان کرد: در حال حاضر ۱۰۰ درصد نیاز پلاسما، گلبول قرمز و پلاکت استان را تأمین می‌کنیم و در صورت اعلام نیاز از استان‌های هم‌جوار، خون مازاد نیاز استان را به استان‌هایی چون سیستان و بلوچستان ارسال می‌کنیم.

وی افزود: در چهارماهه نخست امسال، ۸۵۸۰ نفر به مراکز اهدای خون استان مراجعه کرده‌اند که از این تعداد ۷۲۷۷ واحد خون‌گیری داشته‌ایم.

مدیرکل انتقال خون خراسان‌جنوبی با بیان اینکه از این تعداد خون‌گیری، ۵۰۹ نفر بانوان اهدای خون داشته‌اند، اظهار کرد: همچنین از این تعداد، ۴۳۵۵ واحد اهدای خون مستمر داشته‌ایم که از متوسط کشوری بیشتر هست.

طرح حذف اهداکنندگان بار اول از مهرماه امسال

عاملی با بیان اینکه خون‌ اهداکننده‌های مستمر، خون سالم‌تری هست، تصریح کرد: سیاست سازمان بر این هست که اهداکنندگان بیشتر به سمت اهداکننده مستمر پیش روند، بر این مبنا که اهداکننده‌ای که برای نخستین بار به مرکز اهدای خون مراجعه می‌کند، مورد بررسی سلامت قرار می‌گیرد و اگر سالم بود، تنها از او یک نمونه خون گرفته می‌شود.

وی ادامه داد: سه ماه بعد برای اهدای خون به فرد فراخوان داده می‌شود و پس از آزمایشات، در صورت سلامت، خون را اهدا می‌کند.

مدیرکل انتقال خون خراسان‌جنوبی بیان کرد: این طرح از مهرماه امسال در مراکز اهدای خون استان اجرایی می شود و با این طرح درصد اهداکنندگان مستمر و میزان سلامت خون گرفته شده افزایش پیدا می‌کند. 

عاملی اظهار کرد: سال گذشته بیست هزار و ۶۸۰ واحد خون گرفته شده هست که از این تعداد، ۱۲ هزار و ۴۲۸ نفر اهداکننده مستمر بوده‌اند. 

وی ادامه داد: همچنین در سال گذشته ۳۶۵۱ نفر اهداکننده بار اولی و ۴۵۴۹ نفر اهداکننده با سابقه بوده‌اند.

مدیرکل انتقال خون خراسان‌جنوبی تصریح کرد: یکی از فعالیت‌های  انتقال خون استان در راستای افزایش سلامت خون، کاهش تیم‌های سیار اهدای خون هست چرا که در مراکز سیار امکان دارد شرایط ایده‌آل خون‌گیری مانند دمای بین ۲۰ تا ۲۴ درجه رعایت نشود.

عاملی بیان کرد: از اوایل مهرماه امسال، دو روز در هفته مرکز اهدای خون قائم شهرستان بیرجند در شیفت عصر نیز فعال خواهد بود.

پیگیری راه‌اندازی مرکز جامع اهدای خون در استان

وی اظهار کرد:  به دنبال راه‌اندازی مرکز جامع اهدای خون در استان هستیم و برای راه اندازی این مرکز حدود سه تا چهار میلیارد تومان اعتبار نیاز هست.

مدیرکل انتقال خون خراسان‌جنوبی ادامه داد: در حال حاضر ۱۰ استان کشور این مرکز را راه‌اندازی کرده‌اند. 

عاملی با بیان اینکه مجوز ارسال پلاسمای خون از خراسان‌جنوبی به ‌اتریش صادر شده هست، افزود: از پلاسمای خون، فرآورده‌هایی نظیر فاکتور هشت، فاکتور ۹، آلبومین و ایمونو گلوبولین  تهیه و سپس به کشور برمی‌گردد.

وی اظهار کرد: در ۱۸ استان کشور این مجوز صادر شده هست و خراسان‌جنوبی نیز در آینده‌ای نزدیک پلاسما را ارسال خواهد کرد.

مدیرکل انتقال خون خراسان‌جنوبی بیان کرد: در چهار ماهه نخست امسال ۷۴۹۹ واحد خون و فرآورده‌های خونی بین بیمارستان‌های استان توزیع شده که این مقدار نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۶۸۳۷ واحد بوده، افزایش داشته هست.

عاملی ادامه داد: همچنین در چهار ماهه نخست امسال ۲۰۰۰ واحد پلاکت اهدا شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۱۴۳۵ واحد بوده، افزایش داشته هست.

وی با بیان اینکه هر فردی در ماه می‌تواند دو بار اهدای پلاکت داشته باشد، یادآور شد: به مناسبت روز ملی اهدای خون، جشن تقدیر از ۸۰ نفر از اهداکنندگان استان برگزار می شود.

انتهای پیام