جدیدترین اخبار و مطالب

رئیس جهاد کشاورزی خراسان رضوی: موسسات مالی و اعتباری آفتی برای تولید کشور بودند

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: موسسات مالی و اعتباری آفتی برای تولید کشور بودند و سال‌ها باید درد این موضوع را بکشیم.

به گفته ایسنا، مجتبی مزروعی امروز در جلسه کارگروه تخصصی بانوان و خانواده استان که در اداره‌کل جهادکشاورزی برگزار شد، اظهار کرد:  هنگامی که افراد می‌توانند پول در موسسات مالی اعتباری بگذارند و ۲۰ درصد سود بگیرند چگونه به سمت کشاورزی حرکت کنند؟ این موسسات مالی و اعتباری آفتی برای تولید کشور بودند. سال‌ها باید درد این موضوع را بکشیم، برخی از پروژه‌های خاص سودهای ۲۰۰ الی ۳۰۰ درصدی می‌دادند. این موارد آهن‌ربای شدیدی بودند که سرمایه‌ها را از بخش تولید به شغل‌های کاذب می‌آورد.

وی با بیان اینکه امروز بخش کشاورزی ما در مسیری قرار گرفته که درحال جذب سرمایه هست،  افزود: در طی چهار سال گذشته تراز واردات مواد غذایی کشور به میزان ۵ میلیارد دلار مثبت شده هست. یعنی از ۸٫۴ میلیارد دلار به ۳٫۴ میلیارد دلار رسیده هست. اکثر این موارد هم نهاده دامی هست که در داخل کشور تبدیل به ارزش افزوده می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی تصریح کرد: علی‌رغم جوسازی‌های که می‌شود شاخص‌های اقتصادی ما در بخش تولید روبه رشد هست. کارهای اصولی و اساسی زمان‌بر هست.  امیدوار هستیم با تداوم کارهای اصولی و علمی بتوانیم در جهت اشتغال و اقتصاد پایدار کشور  و استان قدم برداریم.

وی گفت: سال‌ها شاهد فرار سرمایه از بخش کشاورزی به شهرها بوده‌ایم و همین موضوع باعث عقب‌ماندگی کشاورزی ما شده هست. اگر واقعا در این ده سال سرمایه‌گذاری صورت می‌گرفت و مردم از فعالیت کشاورزی امنیت اقتصادی و شغلی برای خود متصور می‌شدند با این موج‌های مهاجرت مواجه نبودیم. 

مزروعی با بیان اینکه «در سال ۸۴، شش میلیون تن در کشور چغندرقند تولید وارد می‌کردیم»، تصریح کرد: به لحاظ واردات بی‌رویه شکر در سال ۸۵ بخش عمده کارخانجات ما خوابید و تولید چغندر قند از شش میلیون تن به یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن در کشور رسید. در طی این مدت  در بخش چغندر قند ۱۵ هزار نفر از کار بیکار شدند. پس از روی کار آمدن دولت آقای روحانی در یک بازه سه ساله در تولید چغندرقند وضعیت بهتری پیدا کردیم.

وی ادامه داد: در خراسان رضوی و در گذشته یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن چغندر قند تولید داشته‌ایم که به ۷۰۰ هزار تن رسیده بود. در حال حاضر با وجود اینکه سطح زیر کشت ما از ۶۴ هزار هکتار به ۲۱ هزار هکتار رسیده هست اما در تولید چغندرقند از یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن گذشته‌ایم این اقدام نتیجه این بوده که فعالیت آب و خاک ما چند برابر شده، سرمایه‌گذاری صورت گرفته و در موضوع تامین ماشین آلات، طرح‌های آبیاری تحت فشار و … تحول ایجاد شده هست.

انتهای پیام